Wystawa w 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Szanowni Państwo, 7 listopada, po spotkaniu z poezją niepodległościową w Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Radzyniu Chełmińskim odbędzie się wernisaż wystawy „Od Piastów do Piłsudskiego: Historia Polski w Stroju i czynie”.


Na ekspozycji zaprezentujemy Państwu pięć sylwetek, które przybliżą bogactwo i ewolucję polskich tradycji wojskowych:
Wczesnośredniowiecznego Woja – sylwetka wojownika z początków polskiej państwowości. Strój ten przypomina o czasach Mieszka I i Bolesława Chrobrego, kiedy to Polska dopiero co kształtowała swoje granice, a wojownicy stawali na czele walki o niezależność i stabilność młodego państwa.
Rycerza Grunwaldzkiego – zbroja wzorowana na wyposażeniu polskiego rycerstwa z czasów bitwy pod Grunwaldem w 1410 r. Przypomina jedno z największych zwycięstw w historii Polski, symbolizując jedność i siłę rycerstwa przeciwko Krzyżakom.
Szlachcica z XVII wieku – ubiór ten podkreśla odrębność oraz patriotyzm polskiej szlachty, a także jej rolę w obronie Rzeczypospolitej. Na szczególną uwagę zasługuje szabla – symbol statusu i męstwa.
Kosyniera z Insurekcji Kościuszkowskiej – symbol walk chłopskich, przedstawiony z kosą bojową – improwizowaną. Strój oddaje prostotę i skromność, a jednocześnie odwagę ludzi, którzy mimo braku wyszkolenia stanęli do walki w insurekcji kościuszkowskiej, w 1794 r.
Żołnierza Wielkopolskiego – ubiór i uzbrojenie żołnierza z okresu powstania wielkopolskiego 1918–1919. Żołnierz ten symbolizuje ostatnie kroki ku niepodległości po zaborach i jest wyrazem dążenia Wielkopolan do przywrócenia Polski na mapę Europy.
Stroje dzięki uprzejmości Panów: Leszka Kalickiego, Krzysztofa Kozłowskiego, Dariusza Chojnackiego, Jacka Piłata.
Serdecznie zapraszamy.